instagram

Kepçe Kulak Estetiği

Kulak estetiği nedir?

Kulak estetiği kepçe kulak, kulak memesi kenarı bozuklukları veya doğuştan dış kulağı olmayan bireylerde yeniden doğal kulak yapma işlemleridir ve bu ameliyatlara genel olarak otoplasti denir. Dış kulak bozukluklarının bir çok nedeni olabilir. Kalıcı çözüm için ayrıntılı muayene sonrası hedefe yönelik işlem yapmak başarılı sonuç için elzemdir.

Normal bir kulak nasıl olmalıdır? Kepçe Kulak Nedir? Mikrotia nedir ?

Kulak yapısının kafatasına olan açısının 21-30 derece arasında olması beklenir. 6 yaşındaki bir bireyde kulak yapısı %88 ni tamamlamış olup ortalama uzunluğu 5.5-6.2 cm ve genişliği 3.3-3.6cm arasındadır. Açılanmanın daha fazla olduğu yani kulağın öne doğru geldiği olgulara kepçe kulak denir. Uzunluk ve genişliğin daha fazla olduğu , orantısız büyüme durumlarındaki kulağa makrotia denir.

Doğuştan kulak yapısının olmadığı veya alt ünitelerinin tam olgunlaşmadığı durumlarda mikrotia olarak adlandırılır.

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılabilir?

Doğum sonrası ilk 1-2 ayda kulak yapısındaki bozukluklar ‘molding’ yani bantlar ile şekil verilerek ameliyatsız bir şekilde düzeltilebilir. Bebekliğin erken döneminde anneden bebeğe geçen östrojen nedeniyle kıkırdak yapıları yumuşar ve molding tekniğini ile sonuç alınabilir. Ne yazık ki sonraki dönemlerde kıkırdaklar sertleşir ve cerrahi tedavi gerekir.

Tedavinin zamanlamasını belirleyen ana kriter bireyin duyduğu rahatsızlığın şiddetidir. Çocuklarda 4-5 yaşlarında beden imaj algısı başlar ve akranların alay etmesi onlarda ruhsal travmaya ve sosyal izolasyona neden olabilir. Özellikle 7 yaşından sonra dalga geçmelerin şiddetinin daha da arttığı saptanmıştır. O nedenle okul öncesi çağda tedavinin bitmesi önerilir. Bu ameliyatlar en çok 4 ile 14 yaş arasında yapılır. Ameliyat zamanı çocuğun tedaviyi istediği ,motive olduğu bir dönemde olması hasta, hekim ve ebeveynler açısından kolaylık sağlayacaktır.

Kepçe Kulak ameliyatı nasıl yapılıyor?

Kepçe kulak ameliyatlarının tarihçesi 1881 yılına kadar uzanmaktadır. Kulak arkasından yapılan bir kesi ile kalıcı dikişler ile kulak kıvrımlarının ve açıları hedeflenen forma sokulur. Son yıllardaki tecrübelerimiz, kalıcı çözümler için dikişin tek başına yetemediği durumlarda cilt altı dokuların şekillendirmesi ile daha başarılı sonuçlar aldığımızı göstermektedir. Ameliyat 12 yaş altı hastalarda genel anestezi altında yapılması uygundur. 12 yaş üstü bireylerde lokal ve ya genel anestezi isteğe bağlıdır. Ortalama ameliyat süresi 30-60 dakikadır. Ameliyat sonrası kontroller ve ortalama 2-3 hafta kullanılacak bir bandana hastaya özgü programlanır.

2017-12-04T12:52:55+00:00