instagram

Jinekomasti

Jinekomasti 2017-11-11T12:51:26+00:00

Jinekomasti, erkeklerde kadınsı meme neden oluşur?

Östrojen ve testosteron oranının östrojen lehine artışı nedeniyle jinekomasti gelişir. Özellikle 13-16 yaşlarında gelişen vakalarda çoğu kendiliğinden birkaç yılda geriler. Bazı hastalarda meme büyüklüğü kadınsı bir halde kalır ki sosyo-psikolojik açıdan sıkıntılar oluşturabilir.

Erişkin yaşlardaki jinekomasti vakalarında altta yatan nedenlerin ekartasyonu gerekir. Testis tümörü, hepatit, akciğer hastalıkları ve bazı ilaçlar jinekomasti yapabilir.

 

Jinekomasti nasıl tedavi edilir?

Altta yatan sebep kaldırıldıktan sonra ana tedavi cerrahidir. Meme dokusunun büyüklüğüne göre cerrahi yöntemler liposuction ve ya liposuctiona ilave olarak doku eksizyonu gerekebilir. Çok büyük memelerde kadın memelerindeki gibi meme küçültme benzeri cerrahi müdahaleler de nadiren yapılır.

Jinekomasti ameliyatı süreci nasıldır?

Ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır ve 0,5-1,5 saat arası sürer. Tolerasyonu son derece kolay geçen bir ağrı olabilir. Ameliyat sadece lazer lipoliz ile yapılır ise hasta aynı gün taburcu olur ve korse giydirilir. Korsenin genellikle 1 ay kullanılması önerilir. Liposuctiona ek cerrahi işlemler yapılmışsa hekim takibi doğrultusunda kontrol ve pansumanlar yapılır.