instagram

Çene estetiği

Çene estetiği 2017-11-11T12:24:52+00:00

Çene estetiği neden önemlidir?

Özellikle görselliği ön planda olan bireyler sosyo-psikolojik açıdan güçlü, güvenilir ve güzel veya yakışıklı izlenimi yaratmak için etkileyici bir çeneye ihtiyaç duyarlar. Birçok Hollywood ve yerli yıldızların ortak özelliği güzel ve güçlü çene yapılarıdır.

Göze hoş gelen bir çene nasıl olmalıdır?

Çene yapısı ırksal, yöresel farklılıklar göstermektedir. Burada önemli olan bireyin yüzü ve kafatası ile orantılı olmasıdır. Üst ve alt çene uyumu, dudakların konumu ve çene ucunun sivriliği, çene konturu gibi birçok parametre estetik algımızı belirleyen faktörlerdir.

Çene ameliyatları (Ortognatik Cerrahi) nelerdir?

Temel olarak 3 tip çene yapısı mevcuttur. Bu yapıların eksik veya fazlalıkları sefalometrik analiz ile belirlenip cerrahi planlama yapılır. Buna göre üst ve alt çene ağız içinden müdahalelerle öne veya arkaya çekilip istenilen düzeye getirilir.

Ameliyat öncesi ve sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Öncelikle muayene olunması önerilir. Değerlendirme sonucu diş hekimi ve plastik cerrahinin takibine girilir. Cerrahi müdahale gerekirse kişiye özgü ihtiyaçlar hekim tarafından belirtilir.

Sadece çene ucu (Genioplasty) ameliyatı nasıl yapılır?

Çene ucunun kısa, uzun ve genişliğinin değiştirilerek estetik görünüm kazanılmasıdır. En çok yapılan müdahaleler medpor, silikon ve kemik grefti ile destekli ameliyatlardır. Özellikle çene ucunu çıkıntılı dar veya “V-shape” isteyen hastalara ise en çok kemik törpüleme işlemi yapılır.